CO MUSÍŠ VĚDĚT

Co je HANDPOKE tetování?

Handpoke je trvalé tetování, které se tvoří bez strojku, pouze jehlou a barvou. Hand – ruka. Poke – šťouchnout.
Handpoke = tetování, které je tvořené tečku za tečkou, pěkně “po staru”.

JEHLU VEDE POUZE TATÉROVA RUKA

 

Tato technika tetování je vlastně návrat ke kořenům, kdy se v různých částech světa tetovalo bez strojku, ať už jehlou nebo bambusem. Tetování mělo vždy význam – duchovní, ochranitelský nebo ukazovalo, že jeho nositel patří do určité skupiny. Vidím to stejně i nyní, v moderní době, kdy nositel svým tetováním vyjadřuje svůj postoj nebo ho má jako symbol ochrany a štěstí. Je dobré si zároveň uvědomit, že tetování může ovlivnit i svého nositele, jeho duchovní rozvoj a pohled na sebe samotného.

Co používám při handpoke tetování?

Používám desinfekci, hygienické rukavice, obtiskávací roztok (na obtisknutí motivu z návrhu na kůži), zředěné mýdlo, samotné tetovací jehly, vegan tetovací máslo, kvalitní veganské barvy a další drobné pomůcky, které můžete vidět na fotkách.
Veškeré potřeby jsou naprosto bezpečné, pořízené ve specializovaném obchodě pro tetovací studia. Hygiena je pro mě důležitá a kladu na ni nejvyšší důraz – jak při přípravě prostoru, tak při samotné realizaci. Vše je desinfikované a tetuji vždy v rukavicích.
Mým nejdůležitějším nástrojem je ale KREATIVITA, kterou vkládám do každého tetování, které tvořím. Věřím, že i energie, která doprovází proces tetování se může uchovat pod kůží a majitele pak zpětně “nabíjet”.

Jak jsem se dostala k tetování?

Tetování je moje celoživotní srdcovka a záliba (promiň mami<3). Tetování na svém těle mám jak strojkem, tak handpoke metodou a ani by mě nenapadlo odsuzovat jeden nebo druhý styl. Obojí je krásné a má vždy něco do sebe. Navíc je spousta stylů a motivů, které se na handpoke nehodí a naopak. A jak jsem se dostala do role tatéra?

BYLO TO VLASTNĚ NEÚMYSLNĚ

 

Moje kamarádka měla svátek a já klasicky přemýšlela, co originálního bych jí mohla dát. Pak mě napadlo, že je to kreativní duše, ráda maluje a tetování se jí taky líbí. Proto jsem si našla obchod Tattoo Supply, kde najdete vše potřebné k tetování a šla jsem na nákup. Koupila jsem “starter kit” – pár jehel, černou barvu a desinfekci. Zavázala mašlí a darovala. Myslela jsem si, že si to prostě jen zkusíme, vytetujeme si pár teček na důkaz přátelství a tím to hasne. Opak byl pravdou! Mě to chytlo, přibýval mi obrázek za obrázkem – na kotnících, na předloktí a prstech levé ruky. Postupně to viděly kamarádky, pak jejich známí a už se to šířilo.
Z počátku jsem tetovala pouze známé a pár případů, kdy se mi ozvali i náhodní lidé a chtěli vytetovat můj návrh. Teď se okruh “obětí” rozšiřuje a já otevírám moje obrázky i pro vás!

Proč handpoke?

Tetování bez strojku je vždy jedinečné, žádná linka není stejná – ANI DOKONALÁ.
Stejně jako život – ten není o dokonalosti a tak je to správně.

Pokud to cítíš stejně, tak mi napiš a domluv si termín.

 

Pokud jsi člověk, který má rád vše přesné, jako podle pravítka, tak pro tebe handpoke nejspíš nebude.

MĚJ POD KŮŽÍ, CO MILUJEŠ

Tetuju pouze vlastní motivy

Motivy kreslím vždy vlastní. I v případě, že chceš pouze jednoduché minimalistické srdíčko, tak ti ho nakreslím vlastní rukou. Složitější motivy kreslím na přání klienta, dle jeho myšlenek, pocitů a přání.

Jak vzniká návrh?

Celý proces přípravy motivu na tetování je o komunikaci. Jsou dvě možnosti – buď si klient vybere z volných návrhů, které kreslím pouze z vlastní inspirace. V tomto případě můžeme finální motiv lehce upravit, aby byl pro svého nositele personalizovaný. Druhá varianta je, že kreslím motiv přímo klientovi na míru.  Klient mi podrobně popíše, co by jeho tetování mělo vyjadřovat, jak vypadat, co očekává a co by z toho mělo vyznít. Někdy je dost složité popsat slovy do mailu, co by mělo tetování vyjadřovat, a právě proto se s klientem i ráda sejdu předem a vše probereme osobně. Již se mi mnohokrát osvědčilo, že osobní setkání nám ušetřilo spoustu času u mailu.

Bolí to?

Ano, bolí. Je to odlišná bolest, než klasickým tetovacím strojkem. Handpoke je pomalejší proces, je to vpich za vpichem a proto tuto bolest můžeš prožívat intenzivněji. Ovšem oproti tetování strojkem je krvácení při handpoku ojedinělé. A hojení je také mnohem rychlejší, většinou je po týdnu vše zahojeno, stroupky pryč a obrázek zůstává krásný.

Jak dlouho trvá tetování?

Samozřejmě vždy záleží na velikosti a složitosti motivu. Jednoduchý malý obrázek (cca do 5 cm) zabere průměrně 1 h času. Větší, složitější motiv může trvat až 3 h. Proměnných je nespočet, záleží i na krvácivosti kůže nebo na prahu bolesti klienta, kdy potřebuje např. více přestávek nebo i tetování rozdělit na více sezení. Při domluvě termínu ti napíšu, kdy odhaduji, že budeme mít hotovo.

Tetovací barvy a další potřeby

K tetování používám kvalitní tetovací barvy, které jsou vegan friendly 🙂 Podrobně jsem se o tom, jestli je tetování vegan a cruelty-free, rozepsala tady.

Až bude dotetováno

Po vytetování obrázku ti místo zalepím speciální ochrannou náplastí Suprasorb a po dobu 3 – 6 dnů se o tetování nemusíš starat. S náplastí se můžeš sprchovat. Nedoporučuji se dlouze koupat, chodit do bazénu, sauny apod. Po dobu 1 týdnu doporučuji omezit sport na minimum.

Péče o tetování

K tetovanému místu se chovej, jako by to byla čerstvá rána/škrábanec. Po 3 – 6 dnech od tetování si sundej ochrannou náplast (Náplast drží velmi dobře, proto doporučuji sundávat pod tekoucí vodou.), tetování omyj antibakteriálním mýdlem (Protex – koupíš v lékárně nebo drogerii) a vlažnou vodou. Je potřeba omýt barvu, která vytekla z čerstvého tetování. Osuš čistou osuškou (přikládáním, ne drhnutím). Takto vyčištěné místo namaž hojivým krémem (Bepanthen Plus hojivý krém – koupíš v lékarně nebo Tattooderm) a nech dýchat.

Další 2 – 4 dny (nebo dle potřeby) obrázek pravidelně omývej a promazávej (vždy ráno a večer), aby nebyl suchý. Toto mazání je primárně z důvodu, aby se ti na tetování nevytvořil silný strup, který by při stržení mohl z kůže vytáhnout i část barvy. Mazání ale nemusíš přehánět, je nevhodné mazat vrstvu masti, stačí natřít a krém vmasírovat. Při správném postupu je do 1 týdne obrázek zahojený. V opačném případě se mě neboj kontaktovat a poradím ti, jak dále postupovat.

Jak vidím handpoke já?

Handpoke je pro mě osobní věc, zážitek a ke každému klientovi tak také přistupuji. Největší rozdíl od běžného tetování vidím v tom, že u mě to není jako na běžícím pásu – jak je ve větších studiích zvykem. Jak řekla jedna moje klientka, handpoke je jako duševní wellness, povídáme si, nic není v křeči a já se snažím dbát na to, aby se klient cítil dobře. Ujišťuji se, že je vše v pořádku, že bolest je snesitelná, že je mu pohodlně a že mu v podstatě nic nechybí 🙂

 

Pokud ti ještě nebylo 18 let, tak tě nepotetuji. Myslím, že tato hranice má svůj důvod a pokud handpoke ode mě opravdu chceš, tak nebude problém si počkat.