CO MUSÍŠ VĚDĚT

Co je HANDPOKE tetování?

Handpoke je trvalé tetování, které se tvoří bez strojku, pouze jehlou a barvou. Hand – ruka. Poke – šťouchnout.
Handpoke = tetování, které je tvořené tečku za tečkou, pěkně “po staru”.

JEHLU VEDE POUZE TATÉROVA RUKA

Tato technika tetování je vlastně návrat ke kořenům, kdy se v různých částech světa tetovalo bez strojku, ať už jehlou nebo bambusem. Tetování mělo vždy význam – duchovní, ochranitelský nebo ukazovalo, že jeho nositel patří do určité skupiny. Vidím to stejně i nyní, v moderní době, kdy nositel svým tetováním vyjadřuje svůj postoj nebo ho má jako symbol ochrany a štěstí. Je dobré si zároveň uvědomit, že tetování může ovlivnit i svého nositele, jeho duchovní rozvoj a pohled na sebe samotného.

Co používám při handpoke tetování?

Běžné pomůcky jako při tetování strojkem. Používám desinfekci, jednorázové rukavice, obtiskávací roztok (na obtisknutí motivu z návrhu na kůži), zředěné mýdlo, jednorázové tetovací jehly, vegan tetovací máslo, kvalitní veganské barvy a další drobné pomůcky, které můžete vidět na fotkách. Pokud je ta možnost, tak se snažím vždy volit ekologickou a etickou variantu pro všechny prostředky a pomůcky.
Veškeré potřeby jsou naprosto bezpečné, pořízené ve specializovaném obchodě pro tetovací studia. Hygiena je pro mě důležitá a kladu na ni nejvyšší důraz – jak při přípravě prostoru, tak při samotné realizaci. Vše je desinfikované a tetuji vždy v rukavicích.
Mým nejdůležitějším nástrojem je ale KREATIVITA, kterou vkládám do každého tetování, které tvořím. Věřím, že i energie, která doprovází proces tetování se může uchovat pod kůží a majitele pak zpětně “nabíjet”.

Jak jsem se dostala k tetování?

Tetování je moje celoživotní srdcovka a záliba (promiň mami<3). Tetování na svém těle mám jak strojkem, tak handpoke metodou a ani by mě nenapadlo odsuzovat jeden nebo druhý styl. Obojí je krásné a má vždy něco do sebe. Navíc je spousta stylů a motivů, které se na handpoke nehodí a naopak. A jak jsem se dostala do role tatéra?

BYLO TO VLASTNĚ NEÚMYSLNĚ

Moje kamarádka měla svátek a já klasicky přemýšlela, co originálního bych jí mohla dát. Pak mě napadlo, že je to kreativní duše, ráda maluje a tetování se jí taky líbí. Proto jsem si našla obchod Tattoo Supply, kde najdete vše potřebné k tetování a šla jsem na nákup. Koupila jsem “starter kit” – pár tetovacích jehel, černou barvu a desinfekci. Zavázala mašlí a darovala. Myslela jsem si, že si to prostě jen zkusíme, vytetujeme si pár teček na důkaz přátelství a tím to hasne. Opak byl pravdou! Mě to chytlo, přibýval mi obrázek za obrázkem – na kotnících, na předloktí a prstech levé ruky. Postupně to viděly kamarádky, pak jejich známí a už se to šířilo.
Z počátku jsem tetovala pouze známé a pár případů, kdy se mi ozvali i náhodní lidé a chtěli vytetovat můj návrh. Teď se okruh klientů rozšiřuje a já se tetování věnuji na plno.

 

Proč handpoke?

Tetování bez strojku je vždy jedinečné, žádná linka není stejná – ANI DOKONALÁ.
Stejně jako život – ten není o dokonalosti a tak je to správně.

Pokud to cítíš stejně, tak mi napiš a domluv si termín.

 

Pokud jsi člověk, který má rád vše přesné, jako podle pravítka, tak pro tebe handpoke nejspíš nebude a raději zvol tetování strojkem.

MĚJ POD KŮŽÍ, CO MILUJEŠ

Tetuju pouze vlastní motivy

Motivy kreslím vždy vlastní. I v případě, že chceš pouze jednoduché minimalistické srdíčko, tak ti ho nakreslím vlastní rukou. Složitější motivy kreslím na přání klienta, dle jeho myšlenek, pocitů a přání.

Jak vzniká návrh?

Celý proces přípravy motivu na tetování je o komunikaci. Jsou dvě možnosti – buď si klient vybere z volných návrhů, které kreslím pouze z vlastní inspirace. V tomto případě můžeme finální motiv lehce upravit, aby byl pro svého nositele personalizovaný. Druhá varianta je, že kreslím motiv přímo klientovi na míru.  Klient mi podrobně popíše, co by jeho tetování mělo vyjadřovat, jak vypadat, co očekává a co by z toho mělo vyznít. Někdy je dost složité popsat slovy do mailu, co by mělo tetování vyjadřovat, a právě proto se s klientem i ráda sejdu předem a vše probereme na osobní konzultaci. Již se mi mnohokrát osvědčilo, že osobní setkání nám ušetřilo spoustu času u mailu.

Bolí to?

Ano, bolí. Je to odlišná bolest, než klasickým tetovacím strojkem. Handpoke je pomalejší proces, je to vpich za vpichem a proto tuto bolest můžeš prožívat intenzivněji. Ovšem oproti tetování strojkem je krvácení při handpoku ojedinělé. A hojení je také mnohem rychlejší, většinou je po týdnu vše zahojeno, stroupky pryč a obrázek zůstává krásný.

Jak dlouho trvá tetování?

Samozřejmě vždy záleží na velikosti a složitosti motivu. Jednoduchý malý obrázek (cca 5 cm) zabere průměrně 1 h času. Větší, složitější motiv může trvat až 3 h. Proměnných je nespočet, záleží i na krvácivosti kůže nebo na prahu bolesti klienta, kdy potřebuje např. více přestávek nebo i tetování rozdělit na více sezení.

Tetovací barvy a další potřeby

K tetování používám kvalitní tetovací barvy, které jsou vegan friendly 🙂 Podrobně jsem se o tom, jestli je tetování vegan a cruelty-free, rozepsala tady.

Až bude dotetováno

Po vytetování obrázku ti místo zalepím speciální ochrannou náplastí Suprasorb F a po dobu 3 – 6 dnů se o tetování nemusíš starat. S náplastí se můžeš sprchovat. Nedoporučuji  se dlouze koupat, chodit do bazénu, sauny apod. Po dobu 1 týdnu doporučuji omezit sport na minimum.

Doba, jak dlouho budeš mít tetování zalepené je individuální. Záleží jak na stavu tetování, tak i na tobě osobně. Je běžné, že se pod náplastí z tetování uvolní ještě trošku barvy a plazmy, proto může obrázek pod náplastí působit rozmazaně nebo flekatě. Nemusíš se bát, je to běžné a pokud je to v únosné míře (není zalitý celý motiv do jednoho fleku), pak můžeš náplast ponechat. Pokud se ti pod náplastí vytvoří již větší “bazének”, pak náplast sundej a postupuj podle návodu, který si obdržela. Stejně tak, pokud je ti náplast z jakéhokoliv důvodu nepříjemná svědí tě, zatrhla se nebo ti kůže kolem náplasti začervenala.

Péče o tetování

K tetovanému místu se chovej, jako by to byla čerstvá rána. Po 3 – 6 dnech od tetování si sundej ochrannou náplast (Náplast drží velmi dobře, proto doporučuji sundávat pod tekoucí vodou.), tetování omyj antibakteriálním mýdlem (Protex – koupíš v lékárně nebo drogerii) a vlažnou vodou. Je potřeba omýt barvu, která vytekla z čerstvého tetování. Osuš čistou osuškou (přikládáním, ne drhnutím). Takto vyčištěné místo namaž hojivým krémem (Bepanthen Plus hojivý krém – koupíš v lékarně nebo Tattooderm) a nech dýchat.

Dalších cca 7 dnů (nebo dle potřeby) obrázek pravidelně omývej antibakteriálním mýdlem a promazávej hojicí mastí (vždy ráno a večer), aby nebyl suchý. Toto mazání je primárně z důvodu, aby se ti na tetování nevytvořil silný strup, který by při stržení mohl z kůže vytáhnout i část barvy. Mazání ale nemusíš přehánět, je nevhodné mazat vrstvu masti. Krém stačí ve slabé vrstvě a vmasírovat. Při správném postupu je do 2 – 3 týdnů obrázek zcela zahojený. V opačném případě se mě neboj kontaktovat a poradím ti, jak dále postupovat.

V průběhu hojení se nelekej, pokud se tetování loupe a svědí, je to běžný proces hojení. Hlavně tetování neškrábej a neodtrhávej kousky kůže.

Jak vidím tetování já?

Handpoke a celkově tetování je pro mě osobní věc, zážitek a ke každému klientovi tak také přistupuji. Největší rozdíl vidím v tom, že u mě to není jako na běžícím pásu – jak je ve větších studiích zvykem. Jak řekla jedna moje klientka, handpoke je jako duševní wellness, povídáme si, nic není v křeči a já se snažím dbát na to, aby se klient cítil dobře. Ujišťuji se, že je vše v pořádku, že bolest je snesitelná, že je mu pohodlně a že mu v podstatě nic nechybí 🙂

 

Pokud ti ještě nebylo 18 let, tak tě nepotetuji. Myslím, že tato hranice má svůj důvod a pokud tetování ode mě opravdu chceš, tak nebude problém si počkat.